Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла БиХ

Недела, 26 Јули 2020

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар квадратен, за само еден час, улиците на Загреб, Тузла, во петокот вечерта беа поплавени.
Слижбите за комуналии и противпожарните (ватрогасните) екипи имале повици за над 200 интервенции во текот на ноќта и следниот ден за расчистување н настанатите штети. Репортерите јавуваат дека била поплавена и детската болница во Загреб.

Подвозниците од улиците беа поплавени, велат со вода во висина од 2 метри, атмосферската канализација исфрлаше вода надвор како гејзер, неможејќи да ја собере и одведе целата дождовница.

Репортерите јавуваат дека била поплавена и детската болница во Загреб.

Таква беше и сликата во босанскиот град Тузла каде за 40 минути се излеал дожд од 70 литри по 1 метар квадратен, или како што велат стручњаците, просечна количина врнежи во текот на еден месец.


Од страна на граѓаните доставени се само во текот на еден ден преку 350 пријави за претрпени штети во домовите на семејствата и нивните имоти.

Last modified on Недела, 26 Јули 2020 - 03:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.