Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“, легендарната спикерка Бранка Станковска. Вестите за нејзиното заминување ги сподели внуката,…
Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и…
Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите во просек за 185 денари. На вчерашната 40-та одржана…
Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката…
Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата законска мерка која овозможува возилата со странски регистарски…
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе кривична пријава против М.Ф (24) од Кратово, со привремено…
Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по здравјето на граѓаните и истиот требаше да биде одложен, но…
Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава покажаа висок степен на недисциплина на моторизираните учесници во сообраќајот,…
Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина во понеделникот, 11 јануари, на 90-годишна возраст, во Скопје…
Страница 1 од 112

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.