Меѓународна потерница за Бошкоски и Груевски за 27 април

Вторник, 05 Март 2019

МВР издаде централни и меѓународни потерници за експремиерот Никола Груевски и поранешниот вработен во УБК, Никола Бошкоски, осомничени за настаните во Собранието од 27 април 2017 година

 

 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера достави до Министерството за внатрешни работи наредби за издавање централни и меѓународни потерници за експремиерот Никола Груевски и поранешниот вработен во УБК, Никола Бошкоски, осомничени за настаните во Собранието од 27 април 2017 година. И двајцата се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

- „По спроведената предистрага, на 20 февруари годинава надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истражна постапка за петмина, меѓу кои и за овие две лица, кои им се недостапни на органите на прогонот. Тогаш јавниот обвинител, ценејќи дека се исполнети законските основи до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, достави предлог за определување мерка притвор за сите осомничени, при што на овие две лица им е определена мерка притвор во траење од 30 дена од нивното пронаоѓање“, соопштија од Обвинителството.

Фото: Принтскрин од ВЕБ страната на МВР - Потерници

Груевски од ноември лани е во бегство во Будимпешта, каде што доби политички азил, а Бошкоски повеќе од една година е во бегство во Грција. И двајцата се обвинети во повеќе предмети на СЈО, а Груевски е осуден во предметот „Тенк“ за набавка на луксузниот „мерцедес“ од 600.000 евра.

На 20 февруари поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и ексминистерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, беа на распит како осомничени под сомнение дека се дел од организаторите на упадот во Собранието. На Јанакиески и Ристовски им беше определен притвор.

 

Last modified on Вторник, 05 Март 2019 - 15:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

Францускиот сенат гласаше „ДА“ за членство на Македонија во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за

Повеќе

Шест добитници на 7-мо Ноемвриски награди за 2019, Александар Попов постхумно

Една награда за животно дело, две Златни плакети и три Сребрени плаќети е

Повеќе

МВР: Сузбиена организирана криминална група во криумчарење мигранти

Жители на Богородица, Ново Конско, Јосифово, Богданци, Селемлија, Марвинци

Повеќе

Фирми, граѓани, судии, адвокати од Гевгелија на црната листа на УЈП

На најновата листа на должници кон Управата за јавни пригоди, објавена на ВЕБ

Повеќе

Информативниот туристички центар во Гевгелија ќе стане и наплатен пункт за

По десет години тапкање во место и затворени врати на туристичкиот информативен

Повеќе

Богданчанец во пијана состојба, речеси до смрт претепал пријател

Основното Јавно обвинителство во Велес донело наредба за поведување на кривична

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.