Силјановска го прифати уставното име на државата

Четврток, 04 Април 2019

Од вечерашното соочување на претседателските кандидати

 

 

На првото соочување на кандидатите за претседател на државата, водителската на ТВ Телма посочи дека Силјановска во кампачања изјавила дека се чувствува повредена, понижена и поразена од Договорот од Преспа, па ја праша кандидатката на ДПМНЕ: „Меѓутоа вие се кандидирате за претседател на државата и ако станете претседател дали ќе го почитувате договорот и ќе ја именувате државата како Република Северна Македонија?“

- „Се разбира, бидејќи во моментот тој стана дел од Уставот. Меѓутоа во примената има разлика. Јас ќе го почитувам преименувањето на написите на сите институции кои преку ноќ станаа национални, ама не знаеме што значи тоа национално. Бидејќи, кога ќе речете во Франција национално тоа значи француско, кога ќе речете во Албанија национално тоа значи албанско. Дури и во Македонија кога ќе речете Национална албанска сателитска телевизија тоа значи албанска.
Да. Ќе го применувам. Тоа значи, лично како индивидуа секогаш ќе го одбегнувам називот Северна Македонија и се разбира, ќе ги употребувам придавките македонски, македонска, зошто и во членот 7, став 2 пишува дека тоа е дозволено.
Тврдам, кога ќе речете национално мислите на етнос, или на демос. Јас мислам на демос. Не создава државата културни и научни вредности, туку нацијата како демос. Значи за мене нема никакви пречка да стои придавката македонски пред сите национални институции“ беше одговорот на Силјановска Давкова по прашањето на примената на Преспанскиот договор и употребата на Уставното име на државата.

Пендаровски ја пофали одлуката на Силјановска да го почитува уставното име на државата, но изрази сомнеж како тоа ќе го разграничи како индивидуа.

 

Last modified on Четврток, 04 Април 2019 - 23:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.