Претседателски избори 2019 - ден на гласање

Недела, 21 Април 2019

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и Град Скопје и на 32 во странство. Право на глас имаат 1.808.131 граѓанин.

Во изводите од избирачкиот список според ДИК, се запишани 1.726.795 гласачи, 77.579 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.640 се на издржување казна затвор или се во притвор, седум гласачи се запишани како внатрешно раселени лица, а 71 лице со престој во старечките домови во државата. Во посебниот извод од избирачкиот список за лица кои поднеле пријава во ДКП во странство се запишани 1.782 гласачи.

Узбирачките места денеска се отвараат во 07 часот и граѓаните ќе можат да гласаат до 19 часот кога гласачкиот процес завршува.

Во текот на вчерашниот ден, сабота, гласаа лицата на издржвање казна затвор во Казнено поправните установи, лицата со мерка притвор, болните и изнемоштени кои гласаат дома и лицата во старечките домови, како и пријавените лица во ДКП во странство.

Највисок процент на излезност има во старечките домови (98,59 %) каде вчера гласале 70 лица од запишаните 71 со можност на глас.
Висока граѓанска одговорност покажале и болните лица - од нив вчера гласале 3.064 болни или немоќни од вкупно пријавените 3.539 (86,58 %). Висок оздив за гласање од 55 %, имало и во затворските установи, и одзив од високи 58,33 % од притворените лица од кои гласале седум од 12 кои издржуваат мерка притвор.
Најмала е излезноста во ДКП во странство. Таму гласале 686 гласачи, односно 39,5%. Поради временската зона во резултатите не се вклучени гласовите во САД и Канада.

 

 

 

Last modified on Недела, 21 Април 2019 - 05:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.