Топ Новости

„Метлата“ започнува со министерски смени

Среда, 08 Мај 2019

Протекоа имињата на првите смени во Владините министерства.

Од извори во ДУИ се дознава дека договорот за размена на министерски ресори веќе е направен на највисоко ниво, меѓу премиерот Заев и Али Ахмети, пишува порталот „Магазин“. Најзаинтересиран за позицијата во Министерствто за правда бил поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, но бидејќи Заев и Ахмети се согласиле да ставаат понови лица во владата, фаворит за министер за правда засега е Башким Хасани, кој му беше шеф на кабинет на Бејта и негова десна рака во општината. Башким Хасани во Гостивар е познат и како висок функционер на огранокот на ДУИ и човекот кој најчесто ги држи прес конференциите кога треба да се нападне градоначалникот Таравари, кој доаѓа од Алијансата на албанците.
Иако министерката за правда Дескоска денес изјави дека нема намера “да шета по министерства и да се враќа назад во образование“, таа преферира да и' се врати на професорската фела во катедрата на Универзитетот од каде дојде на министерска функција.


Другите можни поместувања во владата се размена на министерствата за култура и економија меѓу СДСМ, Алтернатива и ДУИ, односно, после оставката на министерот Асаф Адеми ова министерство ќе го раководи кадар од СДСМ, додека пак партијата на Африм Гаши ќе го превземе ресорот за економија, кој моментално го води ДУИ. За компензација, како што веќе напишавме, ДУИ ќе го добие министерството за правда. Кандидати за нов министер за култура во СДСМ има многу, но најзаинтересиран е поранешниот министер Роберт Алаѓозовски.

Истовремено, СДСМ се спрема да го превземе и министерството за надворешни работи, после најавеното можно повлекување на Никола Димитров и неговото евентуално заминување во Америка како висок советник во политичко-истражувачкиот институт “Брукингс“ во Вашингтон. Како најсериозен наследник на Никола Димитров во МНР се споменува актуелниот државен секретар Виктор Димовски, кој е проверен партиски кадар на СДСМ, а во времето на мандатот на Црвенковски беше и директор на Агенцијата за разузнавање. Министерката Дескоска можно е воопшто да не биде дел од новиот владин состав после најавената реконструкција.


Сепак, на социјалните мрежи се огласија „сменетите“ министри.
Наводите дека Никола Димитров заминува во САД и дека СДСМ размислува за чисто партиско решение, министерот кусо ги искоментира како производ на партиските кујни.

- „Гладна кокошка просо сонува“, објави Министерот за надворешни работи на Фејсбук.

И министерката Рената Треневска-Дескоска ги отфрла шпекулациите дека откако ќе го заокружи Законот за обвинителство и за СЈО, ќе се врати како прв човек во Министерството за образование.

Министерот Венко Филипче очекува премиерот Заев да ја спроведе реконструкцијата што ја најави, но не очекува тој да биде дел од неа. Најавува „метла“ во здравствениот сектор.

Наредните денови, Зоран Заев и Али Ахмети почнуваат разговори на тема: реконструкција на Влада. Предлогот за разрешување на дел од постојните министри и избор на нови, се очекува во Собранието да се најде некаде во јуни, најавува министерот Османи, заедно со првите луѓе во новото Министерство за политички систем, кое треба да се формира по укинувањето на Секретаријатот за рамковен договор.

- „Оваа дебата не е отворена ниту во партијата ниту меѓу коалициските партнери. Се очекува наредните денови двајцата коалициски лидери да почнат разговори и да изградат конкретно мислење околу работата на министрите“, вели Османи.
Last modified on Среда, 08 Мај 2019 - 17:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.