Топ Новости

Инаугурација на Претседателот на РСМ Стево Пендаровски

Недела, 12 Мај 2019

Денеска напладне во Собранието на РСМ на свечена седница новоизбраниот Претседател на државата Стево Пендаровски имаше свечена инаугурација пед пратениците од Законодавниот дом, бројни претставници на јавни институции во државата, дипломатскиот кор, како и претседатели од соседните балкански земји, Албанија, Бугарија, Србијаи, Косово, министрите за надворешни работи на Црна Гора и Грција, заменици министри за надворешни работи на Турција и Полска, и високиот претставник на кабинетот на претседателот на Република Словенија.

Седницата ја водеше претседателот на Собранието Талат Џафери, а свое обраќање имаше и Стево Пендаровски повторувајќи ги своите програмски заложби за Македонија во ЕУ и НАТО, отворена соработка со медиумите, поддршка и соработка со граѓанскиот сектор кој неправедно беше потиснуван од минатата гарнитура на власт за напредок на земјата на стопански и безбедносен план, соработката со соседите за заедбички напредок и развој на добрососедство и напредок.

- „Како ваш Претседател, се обврзувам дека ќе се грижам за сите граѓаните поеднакво, ќе подадам рака кон сите политички партии, кон сите етнички заедници. Посветено ќе работам да го забрзам патот на нашата земја кон ЕУ и НАТО, ќе ги поддржам граѓанскиот сектор и слободата на медиумите. Со нула толеранција за корупцијата и непотизмот, ќе изградиме професионални институции и држава според европски стандарди. Нека ни е вечна нашата татковина - Република Северна Македонија“, рече Пендаровски во својот говор.

 

Last modified on Недела, 12 Мај 2019 - 15:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.