Топ Новости

Циклонот Андреа влегува во Македонија

Вторник, 14 Мај 2019

Метео прогнозерот Славчо Попоски најавува дека бурата АНДРЕА ја зафаќа државава - Силно невреме ја чека северна и источна Македонија. Тој најави дека на многу места се развива нестабилност проследена со врнежи и грмежи.

Оваа вечер и ноќ особено северната и источната половина ја чека силно невреме проследено со интензивен пороен дожд, електрични празења, засилен ветер и град а секако во зоната на нестабилноста се очекува и позначително количество на воден талог, во случај на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Поради падот на температурите на воздухот на високите планини врнежите од дожд ќе преминат во снежни врнежи. Ова предупредување се однесува секако и на овчарите кој во случај на електрични празнења своите стада овци да ги делат во помали групи со цел да ги зашитат, пишува Савчо Поповски на својот Фејсбук профил.

Врнежи проследени со грмежи и електрични прзнења ќе бидат одличје во следните три дена, со наврнат воден талог од 50 литри на метар квадратен на поеднини места.
Општина Гевгелија уште пред почетокот на неделата ги координираше локалните служби за превентивн мерки против можното невреме.

Обалачно со температиру до 22 степен се очекува до крајот на работната недела, а викендот не' очекува разведрување со температури до 28-от степен.Last modified on Вторник, 14 Мај 2019 - 19:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.