Топ Новости

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за мигранти

Четврток, 04 Јули 2019

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски придружуван од началникот на генералштабот на армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денеска ги посети припадниците на армијата ангажирани на јужната граница.

Претседателот Пендаровски најпрвин го обиколи транзитниот центар за мигранти во Гевгелија, каде од одговорните субјекти беше запознаен со моменталната состојба во транзитниот центар и со ангажманот на меѓународната мисија „Фронтекс“.

Во сместувачкиот капацитет на припадниците на армијата, во здружениот оперативен центар, на Врховниот командант му беше презентирана моменталната безбедносна состојба на јужната граница, тактичките мерки и процедури кои ги спроведуваат армиските единици согласно доделените задачи во спречување на нелегални минувања на јужната граница.

- „Како што Република Северна Македонија беше една од најважнита алка за време на големата бегалска криза на т.н. Балканска рута и како што добивме највисоки можни оценки, најдобри квалификации за пречекот и прифатот на тие бегалци, така сме и сега подготвени ако затреба да постапиме на сличен начин. Можеме само да ги пофалиме припадниците на нашата Армија и припадниците на МВР кои работат овде веќе четврта година редовни ротации, во различни временски услови, со цел ние да бидеме безбедни и нашите граници да бидат безбедни“, изјави претседателот на Републиката Стево Пандаровски при посетата на амиските припадници ангажирани на јужната граница на Македонија.

Посетата заврши со заеднички ручек со припадниците на армијата, вховниот командант и неговите придружници од Генералштабот.

 

Last modified on Четврток, 04 Јули 2019 - 17:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.