Топ Новости

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

Вторник, 09 Јули 2019

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател на Украина Порошенко и Генералниот секретар на НАТО Столтенберг и разговорот со Заев, денеска премиерот на прес конференција пред новинарите изјави: „Ова е аларм за борба против лажните вести и манипулации, инспирирани од анти нато интереси на странски фактори. Бев жртва на мојата отвореност и достапност за контакти со сите. Дел од реформите на безбедносниот систем, што ги налага системот на НАТО е „секурити системот“ кон кој ќе пристапиме кон практикување“, рече премиерот Заев.

- „Објавените разговори од страна на измамниците се алатки и тактики за медиумска дискредитација и за нанесување штета на нашите стратешки интереси, како што е членството во НАТО. Во нив се потврдуваат моите ставови кои постојано ги застапувам во јавноста, кога се во прашање интересите на државата и ги покажуваат заложбата и посветеноста на стратешките определби на нашата земја.
Во наредниот период, Влада на Република Северна Македонија ќе излезе со итен план за одлучна акција против оваа специјална акција за ширење дезинформации“, посочи Премиерот пред новинарите во врска со злоупотребата и лажното претставување на двајца комичари од Русија кои ги снимиле разговорите со Заев и од декември 2018, јануари и април 2019 ги објавуваат на социјалните мрежи токму сега кога државата е пред фазата на завршното ратификување на членството во НАТО од страна на последните 10-на земји меѓу кои и САД.(Обраќањето на Премиерот почнува од 18:45 минута и трае до 25:25, а остатокот од 35 минути се одговори на прашања од новинарите)


Last modified on Вторник, 09 Јули 2019 - 18:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.