Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Петок, 09 Август 2019

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до Гевгелија на располагање е противпожарен воз кој ќе функционира од 1 јули до 15 октомври. Противпожарниот воз има два вагона и четири резервоари цистерни со по 20 тони вода секоја, или вкупно 80 тони вода наменети за противпожарни интервенции.

Од почетокот на функционирањето на оваа композиција возот е стациониран на железничката станица во Велес, и до сега за среќа немал никакви потреби за интервенција. Возот ја покрива територијата во земјава од Велес до Гевгелија, Кременица Битола, Кочани, Кичево и Табановци.

Во случај на потреба за противпожарниот воз во секој момент е обезбедена локомотива. Тој може да гасне пожари до 50 метри од двете страни околу пругата. Воедно со противпожарниот воз при случаи на големи пожари, а каде што нема услови од друмскиот сообраќај, се врши дотур на вода на противпожарните цистерни на противпожарите единици од сите градови долж пругата.

Од Железничката станица во Велес информираат дека овој противпожарен воз во изминатите над 20 лета им бил на голема помош при голем број пожари на противпожарните единици од сите градови во земјава, а и на месното население долж пругата. Возот воедно учествувал и при гаснење на запалена сува трева и шума околу самата пруга. Тие информираат дека возот ова лето за 40-тина дена, откако е во фунција немал интервенции, но екипата од три обучени пожарникари – еден командир и двајца пожарникари вработени во Македонски железници, во четири смени 24 часа се подготвени да интервенираат каде треба. Дотурот на вода за резервоарите цистерни на противпожарниот воз се изведува со полнење од хидрантите кои ги има на секоја Железничка станица долж пругата.


Last modified on Петок, 09 Август 2019 - 13:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.