Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Понеделник, 12 Август 2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо расчистување на случајот „Рекет“ што го води Јавното обвинителство на РСМ. Тој искажа разочараност од тоа што наместо брза истрага двајцата обвинители од ЈО заминале на годишен одмор, како да станува збор за редовна ситуација во државата.

- „Изминатиов месец сме сведоци на една огромна криминална афера која ги тресе темелите на државните институции и ја доведува во прашање довербата на граѓаните во нас политичарите и воопшто во сопствената држава“, оцени тој на почетокот од своето обраќање пред медиуните и јавноста.

Пендаровски побара сите споменати во аудио и видео снимките самоиницијативно да дадат изјава пред надлежните органи за да покажат дека пред Законот сме сите исти.

Претседателот искажа целосна поддршка на надлежните судови и обвинителството за да се истера постапката до крај, а тоа е најдобар начин да се потврди довербата во институциите. Тој побара одговорност по хоризонтала и вертикала.
- „Никој не смее да биде над законите. Ничија политичка и партиска припадност не смее да биде посилна од правдата. Оние кои тоа не го знаат и не го почитуваат треба да го отстапат своето место на оние кои тоа го знаат и почитуваат“, рече Пендаровски на денешната прес конференција истакнувајќи дека евентуалната индивидуална одговорност не треба да ја доведе во прашање целата работа на СЈО како институција во нашиот систем која треба да ги гони криминалите на минатата власт, на оваа власт, или на било која друга власт во државата.

Тој оцени дека „Генерации политичари пропуштија многу одамна да создадат амбиент во кој чесни и професионални кадри во судството и обвинителниот систем ќе си ја вршат работата без притисоци од страна, а корумпираните ќе се соочат со правдата. Тоа не е предоцна и денес час поскоро ние тоа да го правиме. Сите политичари не се исти. Ние ја добивме довербата од граѓаните со тврдењето дека не сме исти со претходните. Но, тоа мораме секој ден практично да го покажуваме. Во оваа смисла, јас имам цврста намера да го дадам својот придонес без отстапка“, порача Претседателот Стево Пендаровски.

Почетокот на обраќањето на Претседателот е од 3:50 минута.
Од 12:50 одговара на новинарски прашања

Last modified on Понеделник, 12 Август 2019 - 14:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.