Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Понеделник, 12 Август 2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо расчистување на случајот „Рекет“ што го води Јавното обвинителство на РСМ. Тој искажа разочараност од тоа што наместо брза истрага двајцата обвинители од ЈО заминале на годишен одмор, како да станува збор за редовна ситуација во државата.

- „Изминатиов месец сме сведоци на една огромна криминална афера која ги тресе темелите на државните институции и ја доведува во прашање довербата на граѓаните во нас политичарите и воопшто во сопствената држава“, оцени тој на почетокот од своето обраќање пред медиуните и јавноста.

Пендаровски побара сите споменати во аудио и видео снимките самоиницијативно да дадат изјава пред надлежните органи за да покажат дека пред Законот сме сите исти.

Претседателот искажа целосна поддршка на надлежните судови и обвинителството за да се истера постапката до крај, а тоа е најдобар начин да се потврди довербата во институциите. Тој побара одговорност по хоризонтала и вертикала.
- „Никој не смее да биде над законите. Ничија политичка и партиска припадност не смее да биде посилна од правдата. Оние кои тоа не го знаат и не го почитуваат треба да го отстапат своето место на оние кои тоа го знаат и почитуваат“, рече Пендаровски на денешната прес конференција истакнувајќи дека евентуалната индивидуална одговорност не треба да ја доведе во прашање целата работа на СЈО како институција во нашиот систем која треба да ги гони криминалите на минатата власт, на оваа власт, или на било која друга власт во државата.

Тој оцени дека „Генерации политичари пропуштија многу одамна да создадат амбиент во кој чесни и професионални кадри во судството и обвинителниот систем ќе си ја вршат работата без притисоци од страна, а корумпираните ќе се соочат со правдата. Тоа не е предоцна и денес час поскоро ние тоа да го правиме. Сите политичари не се исти. Ние ја добивме довербата од граѓаните со тврдењето дека не сме исти со претходните. Но, тоа мораме секој ден практично да го покажуваме. Во оваа смисла, јас имам цврста намера да го дадам својот придонес без отстапка“, порача Претседателот Стево Пендаровски.

Почетокот на обраќањето на Претседателот е од 3:50 минута.
Од 12:50 одговара на новинарски прашања

Last modified on Понеделник, 12 Август 2019 - 14:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.