Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Обвинителството ја прошири истрагата за „Рекет“ и бара притвор за Катица Јанева

Среда, 21 Август 2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција одржана во 14 часот изјави дека се потврдени основите за сомнежи дека јавен обвинител превзел кривично правно казниви дејствија по што ЈО утврдил дека сторил кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластувања“ санкционирано според член 343 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот Законик на РМ.

- „Јавното обвинителство донесе наредба за проширување на постапката и против јавниот обвинител за кој се побара мерка на обезбедување - притвор“ изјави Јовески на прес конференцијата.
Јовески кажа дека имаат докази оти Јанева остварила лична корист од околу 298.000 денари така што влијаела на постапката овозможувајќи олеснување на позицијата на осомничен во случајот „Империја“.

Тој посочи дека нема други индиции дека средствата завршиле кај домашни или странски политичари.

Новинарите прашуваа дали поради смртен случај во семејството на Јанева, ЈО бара само притвор, а не и други мерки на обезбедување, по што обвинителката Вилма Русковска која го води случајот „Рекет“ одговори „Да“.

Се чека во текот на денот Судот да се изјасни за барањето на ОЈО за притворот на Јанева.

Новинарите се интересираа „Кој ќе раководи, кој ќе потпишува плати и налози сега во СЈО, ако се спроведе притворот?“

Државниот јавен овинител Јовески одговори дека во овој случај треба да се произнесе Советот на јавни обвинители и да назначи вршител на должноста во институцијата СЈО.

Во текот на денот истражители на ЈО со полициска придружба беа во домат на Катица Канева во населбата Козле во Скопје и со службено возило ја однесоа во просториите на СЈО каде треба да биде одземен службениот компјутер на Катица Јанева. За време на престојот во СЈО таа немала контакт со останатите вработени.


Last modified on Среда, 21 Август 2019 - 15:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.