Одбележување на Денот на независноста

Сабота, 07 Септември 2019

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната „Илинден“ денеска попладне се означи почетокот на одбележувањата на Денот на независноста.

На 8-ми септември 1991, пред 28 години, македонските граѓани на референдум се изјаснија за самостојна и суверена држава Република Македонија.

По тој повод утре Владата подготвува свечено одбележување со низа културно-забавни настани, показни армиски вежби, спортски активности, сето заедно под мотото „Боите на независноста“ кое ќе се одржи во Градскиот парк во Скопје на повеќе ликации, со почеток во 11:00 часот пред „Школка“.

Претходно, на градските гробишта во Бутел ќе биде положено цвеќе во алеата на Великаните, на починатиот претседател Киро Глигоров и Борис Трајковски.
Last modified on Сабота, 07 Септември 2019 - 19:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.