Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски температури и дожд

Понеделник, 07 Октомври 2019

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на вчерашниот ден во Европа ги донесе првите есенски студови, а во Москва снег. Кај нас истата ќе услови температури пониски од нормалните дури за околу 15 степени.

Во Гевгелија се очекува утринската температура од 12 до 14 степени, а во текот на денот ќе се искачи до 18-от степен. Во текот на денот ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во попладневните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.
Умерено облачно и со дожд со температура до 18-oт степен се очекува и утре, а прогнозерите најавуваат дека разведрување треба да настапи од средата кога температурата ќе се покачи до 23-от степен над нулата.
Атмосферскиот притисок останува висок, над нормалата со 1.013 hPa поради што се препорачува хроничните болни навреме да се придржуваат на својата редовна терапија, а метеопатите да не се изложуваат на надворешните временски промени.

Денот започнува со изгрејсонцето во 6:32 часот, а завршува со зајдисонцето во 18:02 часот. Денот трае 690 минути, или 11 часа и 30 минути. Значи веќе се намали за пловина час од настапот на есента на 23 септември, од пред две недели кога беше есенската рамноденица.

Во прилог сателитска снимка на движењето на студениот бран кон Европа.
Last modified on Понеделник, 07 Октомври 2019 - 11:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

Филипче: Забраната за јавни собири важи за сите - МПЦ да не повикува на

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на прес конференција на прашање

Повеќе

Хоспитализиран сторителот на синоќешното дивеење низ центарот на Гевгелија

Додека тече полицискиот час во Гевгелија и во целата држава, ја известуваме

Повеќе

Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Еврoпската Унија донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и

Повеќе

Дивеење во Гевгелија

Синоќа, додека траеше полицискиот час и забраната за движење на лица како мерка

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.