Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

Сабота, 19 Октомври 2019

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на Македонија со Европската Унија, премиерот Зоран Заев денеска одржа прес конференција на која изјави дека ова е разочарувачка одлука на Европскиот совет и дека во недела на лидерската средба кај претседателот Пендаровски ќе понуди предвремени парламентарни избори. - „Треба да го чуеме мислењето на сите партии, и на членовите на нашата коалиција, и на опозицијата, и на другите помали партии. Народот треба да го даде исто така своето мислење“.

- „ЕУ не го исполни тоа што ни го вети. Ние ги завршивме сите наши обврски. Испорачавме резултати во реформите, ги решивме споровите со соседите, а тие не си останаа на зборот и не испорачаа“ рече Заев.‬

- "Стојам одговорно пред граѓаните за организирање избори најбрзо што може, за граѓаните да кажат по кој пат да одиме натаму“, порача денеска на прес конференција премиерот Заев.

 

Last modified on Сабота, 19 Октомври 2019 - 14:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.