Топ Новости

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

Недела, 20 Октомври 2019

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската Унија“.
Имаме јасен државен консензус на релевантните политички партии во државата дека државата стои на долг рок со определбата за влез во Европската Унија, било да се работи за примена на нови критериуми за прием, но не и некоја нова алтернатива од станувањето членка на Европската Унија“, изјави пред малку претседателот Пендаровски известувајќи за првиот дел од средбата со лидерите на седум политички партии кои самостојно избориле парламентарни претставници во Републичкото Собрание на последните парламентарни избори во државата.

Тој посочи дека базичните документи на ЕУ од 1957 година велат дека секоја држава на Континентот има право да аплицира за членство во ЕУ.

Со тоа, Лидерите на првата лидерска средба закажана и предводена од Претседателот Пендаровски изричито посочиле: „Било кој да е на власт се обврзаа дека ќе работат за влез во ЕУ“.

Сега ја продолжуваме лидерската средба со точката за предвремени парламентарни избори, истакна Пендаровски за првиот дел од средбата - тоа беша анализа на заклучоците од Брисел, а вториот дел е потребата, или не од предвремени избори.

Сите седум лидери го афирмирале ставот дека Македонија останува на патот на ЕУ.

 

Last modified on Недела, 20 Октомври 2019 - 19:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Јане Велковски од Македонија ќе учествува преку УНИЦЕФ на самит на ОН

Единаесет годишниот Јане Велковски, кој е застапник на деца со попреченост од

Повеќе

Ученици собраа 53,2 кг пластичен отпад од „Илинденска“ во Гевгелија

Екоакцијата организирана на крајот од работната недела во Гевгелија на улица

Повеќе

Во декември почнува „Мој ДДВ – Моја Награда“ со награден фонд од половина

Две главни награди, но и доделување на дневни и месечни награди со вкупен

Повеќе

Ветинг во судството вети Заев на граѓанска трибина во Велес

По низата реакции во јавноста за застарените судски случаи кои судот ги

Повеќе

Средба на борците од Кленоец и Гевгелиски членови на СЗБ од НОБ

Во чест на народниот херој Јосиф Јосифовски Свештарот кој е по раѓање

Повеќе

Еденипол часовен протест на судската администрација во Гевгелија

Триесет и тројца вработени во Основен суд Гевгелија со работен статус „судска

Повеќе

Иницијатива за незастарување на кривични дела направени од функционер

Екпертите со иницијатива: Кривичните дела сторени од функционери да не

Повеќе

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.