Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

Недела, 20 Октомври 2019

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската Унија“.
Имаме јасен државен консензус на релевантните политички партии во државата дека државата стои на долг рок со определбата за влез во Европската Унија, било да се работи за примена на нови критериуми за прием, но не и некоја нова алтернатива од станувањето членка на Европската Унија“, изјави пред малку претседателот Пендаровски известувајќи за првиот дел од средбата со лидерите на седум политички партии кои самостојно избориле парламентарни претставници во Републичкото Собрание на последните парламентарни избори во државата.

Тој посочи дека базичните документи на ЕУ од 1957 година велат дека секоја држава на Континентот има право да аплицира за членство во ЕУ.

Со тоа, Лидерите на првата лидерска средба закажана и предводена од Претседателот Пендаровски изричито посочиле: „Било кој да е на власт се обврзаа дека ќе работат за влез во ЕУ“.

Сега ја продолжуваме лидерската средба со точката за предвремени парламентарни избори, истакна Пендаровски за првиот дел од средбата - тоа беша анализа на заклучоците од Брисел, а вториот дел е потребата, или не од предвремени избори.

Сите седум лидери го афирмирале ставот дека Македонија останува на патот на ЕУ.

 

Last modified on Недела, 20 Октомври 2019 - 19:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трет ден опаѓа бројот на ново заболени од корона во државата

Со 18 ново заболени од вчерашните 24, и завчерашните 29, веќе трет ден опаѓа

Повеќе

Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори

Повеќе

ДОНЕСЕНА УРЕДБА: Одлагање на кредитите и пониски каматни стапки

Одлагање на ратите за отплата кредитите, или намалување на каматната стапка се

Повеќе

ОЈО во Гевгелија со парични казни за девет лица

Јавното обвинителство на РСМ денеска издаде соопштение со кое се наведува дека

Повеќе

Обезбедени се 55 нови респиратори, се чека на испорака

Европската Унија и Норвешката амбасада во донаторска мисија за обезбедување

Повеќе

Седумдесет годишен А.А. е сторител на инцидентот прексиноќа во центарот на

Секторот за внатрешни работи, Канцеларија за односи со јавноста од Струмица во

Повеќе

Филипче: Забраната за јавни собири важи за сите - МПЦ да не повикува на

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на прес конференција на прашање

Повеќе

Хоспитализиран сторителот на синоќешното дивеење низ центарот на Гевгелија

Додека тече полицискиот час во Гевгелија и во целата држава, ја известуваме

Повеќе

Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

Еврoпската Унија донесе одлука за почеток на преговорите со Македонија и

Повеќе

Дивеење во Гевгелија

Синоќа, додека траеше полицискиот час и забраната за движење на лица како мерка

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.