Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

Недела, 20 Октомври 2019

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии попладневно на Водно, на покана на Претседателот Пендаровски постигната е заедничка спогодба, заклучок: „Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020 година“.

Премиерот Заев ја поздрави одлуката што Македонија останува на патот на европските вредности, по првата точка од дневниот ред на Лидерската.
По втората точка Заев рече дека предлогот на СДСМ бил 22 или 24 декември за предвремени парламентарни избори. 
- „Наш предлог беше изборите да се одржат брзо, во период кога ништо не се случува и кога се очекува Шпанија да го ратификува Протоколот за членство во НАТО и потоа се конституиран парламент и кај нас да биде ратификувано членството. Поради реакцијата на опозицијата да има 100 дена техничка влада пред избори ги разгледувавме 22 и 29 март и 12 и 19 април. Одлучивме изборите да бидат на 12 април. Верувам дека граѓаните мудро ќе одлучат“, изјави Премиерот и лидер на СДСМ.

Заев најави дека после Лидерската вечерва ќе одржи консултација со коалиционаите партнери. Со нив да го утврди техничкиот премиер кој треба да ја превземе функцијата од 3-ти јануари 2020 година.

Last modified on Недела, 20 Октомври 2019 - 22:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.