Топ Новости

Платите во образование повисоки за 10% од 1 јануари

Петок, 08 Ноември 2019

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) на денешната средба се договорија за покачување на платите на просветните работници за 10%, почнувајќи од 1 јануари 2020 година.

„Со оваа одлука веруваме дека ќе се врати дигнитетот кај наставничката професија и ќе се создаде сатисфакција кај сите вработени во дејноста образование“, изјави министерот Арбер Адеми по средбата.

Покачувањето е договорено да важи за сите вработени во дејноста образование, во основно, средно и високо образование. Според изјавата на министерот, поместувањето на покачувањето три месеци порано од предвиденото, односно наместо во април тоа да започне во јануари, ќе го чини буџетот дополнителни 1,4 милијарди денари.

„Во следниот период и понатаму ќе работиме на подобрување на социјалниот и материјалниот статус на сите вработени во дејноста образование“, додаде министерот Адеми.

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков изјави дека се задоволни со одлуката, но и дека таа е само почеток на нови рунди преговори за подобрување на условите на вработените во дејноста образование.

„На денешниот разговор беа отворени и дополнителни прашања кои беа доставени во нашето барање до МОН. Беа отворени прашања околу проблеми поврзани со годишните одмори на работниците, враќање на реалните трошоци кои тие ги имаат и реално вреднување на работата во комбинирани паралелки и исплаќање на одржани дополнителни часови“, објасни Неделков.

СОНК и Владата досега одржаа три состаноци, на кои се преговараше за зголемување на платите во образованието. На почетотокт на преговорите СОНК бараше покачување за 25 % пропорцинално со процентот за зголемување на минималната плата во последниве години.

Со трите покачувања досега СОНК добива кумулативно 21, 3 проценти зголемување на платите.


Извор: МОФ

Last modified on Петок, 08 Ноември 2019 - 17:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.