Топ Новости

Санкции за возачи под дејство на алкохол во Гевгелија, Скопје, Куманово, Радовиш

Понеделник, 25 Ноември 2019

Акциските контроли на МВР и СВР во поедини полициски станици низ државата, викендов резултираа со „завидна“ бројка на алкохолизирани возачи кои од полициските службеници најпрво како мерка биле исклучени од сообраќајот, а подоцна е најавен соодветен поднесок за секој возач кој управувал моторно возило под дејство на алкохол.

Така, во Скопје во деновите 22, 23 и 24 ноември биле исклучени од сообраќај 132 возачи запрени на улиците низ Скопје со евидентиран ваков прекршок. Вкупниот број на исклучени возачи од сообраќај е 213 по повеќе основи на прекршок, што значи дека прекршокот „Возење под дејство на алкохол“ доминира со 62 од сто од сите санкции кои ги изрекле сообраќајни полициски службеници од СВР Скопје.

Во Гевгелија, по извршена акциска контрола на ден 23 и 24 ноември во периодот од 23:00 часот до 05:00 часот (шест часовна контрола ноќта саботата спрема неделата) бројката на возачи кои биле регистрирани од сообраќајната полиција со истиот прекршок „возење под дејство на алкохол“ изнесувала осум (8) лица.
Во истиот период акциска контрола била спроведена и во Радовиш, каде кај седум возачи било утврдено присуство на алкохол.

Во СВР Куманово пак, за време на спроведената седумдневната акциска контрола низ улиците на Куманово (од 18 до 25.11.2019 година) сообраќајната полиција регистрирала осум возачи кои управувале под дејство на алкохол.

Заклучок - Во Гевгелија за една ноќ има регистрирано толку „пијани возачи“ колку што во Куманово има за една недела. Ова ли е сообраќајната цена да бидеш град прогласен за „Македонски Лас Вегас“?


Last modified on Понеделник, 25 Ноември 2019 - 14:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.