Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

Недела, 01 Декември 2019

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Цуклев, од Собранието добил над 153 илјади евра по разни конта, но најголем дел за „патување во земјата – патни расхиди“. Овој податок го покажува дата базата на Министерството за финансии. Цуклев е по потекло од Гевгелија, па за секојдневно патување од Скопје до неговото место на живеење добивал соодветен надомест. Цуклев е на прво место по трансфери за периодот од 2010 година па до сега.

По него, на листата е пратеничката Лилјана Затуровска која земала скоро исто средства колку него, односно над 153 илјади евра. Таа парите ги земала за да патува од нејзиниот дом во Битола до своето работно место во Скопје.

На трето место по трансфери извшени од собраниската сметка е уште една експратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева, со земени вкупно 128 илјади евра. Таа беше пратеник во Собранието цели два мандати, односно до 2014 година. Но, 128 илјади евра ги земала за само четири години како пратеник во Собранието.

Пресметките за патните трошоци се автоматски и се прават според цената на горивото, километрите и оддалеченоста на местото на живеење и нив ги прави автоматска програма во законодавниот дом.

Во изминатите години имаше жестоки реакции дека пратениците кои потекнуваат од подалечните места од Скопје во 2017 и 2018 година зеле високи патни трошоци поради проблематичната методологија на пресметка.

Патни трошоци е една од ретките теми која ги обединува сите пратеници. Кога ќе се споменат овие трансфери на пари, власта и опозицијата се секогаш заедно, односно делат исти ставови и се штитат меѓусебно.

Извор: Скопје1.мк

 

Last modified on Недела, 01 Декември 2019 - 13:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.