Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Богданчанец измамил такси компании од Кавадарци и заработил пријави во Полиција

Четврток, 16 Јануари 2020

Богданчанецот Г.К. бил пријавен во ОВР Кавадарци во два наврати за измама на такси компании, барајќи да му извршат такси услуги, да му позајмат пари за поклони на деловни гости, а ништо од услугите и поклоните да не плати.
Поради тоа заработил две пријави од ОВР Кавадарци, едната со вчерашна дата 15.01.2020, а другата од понеделникот 13.01.2020.

Г.К. се претставувал како сопственик на деловен субјект (фирма) од Богданци. Тој во неделата на 12 јануари на правно лице од Кавадарци кое врши превоз на патници, му се јавил телефонски, разговарал со сопственикот и се претставил како претставник од фирма од Богданци, со цел да закаже одржување семинар за повеќе странски инвеститори кои би престојувале неколку дена во хотелскиот објект.
Според пријавеното, подоцна Г.К. нарачал возило од такси компанијата од Кавадарци и побарал услуга од сопственикот да му даде 20.000 денари, за таксистот да ги однесе во Куманово, од каде требало да се набават подароци за гостите, а потоа тој да му ги врати парите. Парите, според пријавата, биле дадени на таксистот, кој ги предал на едно лице во Куманово, но Г.К. веќе не бил достапен на телефонскиот број. Се работи на расчистување на случајот.

Вториот случај каде актер на прекршокот е повторно Г.К. се случил на ден Божиќ, 06.01.2020 околу 09:50 часот. Г.К. претставувајќи се сега како менаџер на деловен субјект од Богданци, од сопственикот и управител на Такси компанија од Кавадарци (41 годишниот О.К.), побарал превоз со минибус на неколку лица од аеродромот Скопје до Гевгелија, а крајната дестинација да биде Охрид, за која што требало да плати 18.000 денари.
Според пријавеното, по кратко време Г.К. повторно му се јавил и го замолил да испрати 15.600 денари во Куманово, преку такси возач од Велес, за да бидат купени подароци за гостите.
Сопственикот на компанијата ја завршил и оваа попатна услуга за клиентот, тој го контактирал таксистот кој го известил дека парите ги дал на лице во Куманово.
Подоцна нарачателот Г.К. станал повторно недостапен без да ги исплати трошоците за превоз и позајмицата за поклоните за гостите.
Сопственикот на такси компанијата од Кавадарци О.К. го пријавил случајот на измама во Полициската станица во Кавадарци, заведена на 13 јануари во 13:50 часот.
Органите на ОВР Кавадарци работат на расчистување на случајот, по што ќе биде превземена соодветна пријава до сторителот, или сторителите (каква улога има примачот на парите во Куманово со нарачателот на такси услугата?).

Наравоучение: добрите нарачатели не се секогаш и добри плаќачи - има и измамници.


Last modified on Четврток, 16 Јануари 2020 - 20:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.