Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Среда, 22 Јануари 2020

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради основано сомневање за нелегален транспорт на илегални патници низ нашата земја. На 15 октомври минатата година во организирана група составена од 14 лица, шверцери на мигранти од Грција низ нашата земја до евроските држави, кои беа приведени од полицијата, се најдоа и двајца жители на Богородица едниот 45 годишен (М.С.), другиот 27 годишен (.П.)
Имено, утринава во 01:00 часот (ден 22.01.2020 среда) полициски службеници го лишиле од слобода Т.С. (68 годишен) од Богородица кој превезувал двајца патници од Република Турција.

При контрола на патничкото моторно возило со гевгелиски регистарски ознаки, марка „Мерцедес“, со кој управувал Т.С. полициските службеници констатирале дека патниците во возилото Е.К.(35) и А.И.(25) инаку турски државјани, поседувале патни исправи со фалсификувани влезни и излезни печати, со што сториле кривично дело „фалсификување исправа“.
Контролата била изведена на автопатот А1 - клучка Миравци, на 30-на километри од Гевгелија.
Фалсификуваните патни исправи се доволен повод за прекин на патувањето низ државата на лицата со веќе сомнителен транзитен престој во нашата земја.

Полициските службеници го лишиле од слобода возачот Т.С. од Богородица, во сомнеж дека се работи за нелегален транспорт на илегални патници низ нашата држава.
Од МВР известуваат дека лицата Е.К. и А.И. се предадени на полициски службеници од Полициска станица Гевгелија за понатамошна постапка.


Last modified on Среда, 22 Јануари 2020 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.