Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Македонија го ратификуваше договорот за членство во НАТО

Вторник, 11 Февруари 2020

Денеска Собранието на РСМ со 114 гласови „ЗА“ го ратификуваше договорот за членство во Северноaтланскиот Сојуз со одложено дејство. Овој документ, Договорот за Северноатланскиот сојуз на Македонија со НАТО ќе има важност откако и последната земја членка на Алијансата ќе го стори тоа. Останува уште Шпанија да го ратификува протоколот и Македонија да стане 30 земја членка на оваа безбедносна алијанса.

По свечената седница на Собранието пред зградата на Парламентот во присуство на државниот врв, дипломатскиот кор и гости од Парламентите во регионот беше извршена церемонија на свечено подигнување на знамето пред влезот на парламентарниот дом.

Началникот на Нато Алијансата во Скопје командант Зоран Јанковиќ го предаде НАТО знамето на Претседателот на Собранието Талат Џафери.

Знамето на НАТО беше кренато на јарбол со интонирање на химната на Алијансата.
Од денеска покрај државното знаме пред Сoбранието се вее и знамето на Северноатланската Алијанса.

Last modified on Вторник, 11 Февруари 2020 - 17:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.