Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Свети Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Петок, 14 Февруари 2020

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи спаѓа и Свети Трифун, празник главно познат по обредното закројување на лозјата. Едни го сметаат за последен од зимските, а други за прв од пролетните празници.

Светиот маченик Трифун е роден во Капсада, Фригија, близу до градот Апамеја. Во детството чувал гуски, но уште тогаш се истакнал со своите исцелителни моќи.
Лечел луѓе од различни болести и од нив ги бркал лошите демони. За неговите чуда се расчило надалеку, па бил повикан во Рим, кај царот Гордијан, да ја излекува неговата ќерка, која страдала од душевна болест. Св.Трифун ја излечил и се стекнал со уште поголема слава.

Со маченичка смрт умрел за време на царот Децие, на своја 21 годишна возраст. Бил повикан од обласниот римски намесник, да се откаже од Исуса Христа. Тој одбил, поради што бил многу измачуван и бил осуден да му биде отсечена главата со меч. Тој се молел на Бога да му ја земе душата и пред да се случи тоа, на местото на егзекуцијата, се упокоил на 14-ти февруари 248 година.

Се смета за заштитник на лозјата и градините, па во негова чест, на 14-ти февруари се започува со кроење на лозјата.

За богат род и заштита на лозјата денеска беа закроени лозјата на плантажите во гевгелиско. Централната манифестација се одржа во дворот на црквата „Св. Петка“ во Прдејци.
Во Гевгелија има повеќе регистрирани лозари кои денеска го одбележуваат чинот на закројување на лозјата со индивидуална организација, со пригодна закуска и вино за да биде родот плоден, а бериќетот вносен.

 

Last modified on Петок, 14 Февруари 2020 - 12:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.