Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Вторник, 25 Февруари 2020

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и персонал ако се случи да имаме заболен од овој вирус, но од Министерството за здравство уверуваат дека го зајакнуваат степенот на подготвеност за превенција и справување со евентуални заболени од овој вирус. Еден од заклучоците на Комисијата за заразни болести вчера е дека ќе се зајакне контролата на сите гранични премини и на двата аеродрома во Македонија.
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека засега нема македонски граѓани што се заболени или под опсервација во Северна Италија, но апелира до граѓаните да ги одложат сите патувања во тој дел од земјата.

– На граничните премини се отстапуваат посебни простории каде што ќе бидат интервјуирани сите патници што доаѓаат од ризичните дестинации и ќе се врши првичен скрининг на нивната здравствена состојба. На скопскиот аеродром со термалната камера ќе се следат сите патници, а не како досега само оние што пристигнуваа од Дубаи и од Истанбул. Температура на патниците ќе им се мери и на аеродромот во Охрид. Доколку се јави потреба, Инфективната клиника во Штип ќе функционира како објект за изолација. Тестирањата на сомнителни случаи ќе се вршат на инфективните клиники во Скопје и во Куманово. Во земјава има доволно реагенси за тестирање на корона вирусот – посочи Филипче.

За време на изминатиот викенд, Италија стана трета земја во светот според бројката на заразени и воведе карантин во 11 градa во северниот дел на земјата поради коронавирусот. Затворени се Венецискиот карневал, оперската куќа „Скала“ и катедралата во Милано, а голем број спортски настани се откажани.
Според последните податоци, на глобално ниво досега починаа 2.619 лица, а заразени се повеќе од 79 илјади лица.

 

Last modified on Вторник, 25 Февруари 2020 - 13:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.