Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Проф. Чепреганов: Потребен е полициски час заради ниската свест кај дел од популацијата за сузбивањето на короната

Петок, 20 Март 2020

Познатиот невропсихијатар проф. д-р Методија Чепреганов ја анализираше ниската свест кај граѓаните во придржувањето на мерките за изолација против ширењето на корона вирусот (стари лица кои излегуваат во парк на партија шах, млади кои организираат забави во откупени објекти околу скопските села...) сите тие имаат еродирано его кое носи инат, пркост, непочитување на авторитети (лицата кои ги носат мерките), експлозивно панично однесување и параноја.
Тоа зависи од капацитетот на знаење и едукација на поединецот, а тоа сега не се надокнадува додека трае заканата од Ковит-19. Зато професорот Чепреганов препорача дека е потребно прогласување на полициски час за да се ограничи движењето на луѓето, контактите, а со тоа да се спречи ширењето на корона вирусот.
- „Тоа не е загрозување на човековите права. Тоа е легитимен начин на борба за да се постигнат посакуваните здравствени мерки за заштита од корона“, вели професорот Чепреганов.

За мрчаторите против мерките на властите за справување со корона заканата, Чепреганов вели: или ништо не разбираат, бидејќи се емоционално не матурирани, или имаат други намери. Примитивноста, инаетот и суетата (размислувањата од типот „мене ништо не ми е“) се главни кочничари во спроведувањето и почитувањето на мерките од страна на граѓаните. Затоа мислам дека одговор е воведувањето на полициски час за ограничено движење на луѓето за да се спречи ширењето на епидемијата.

Самоконтролата е на ниско ниво кај поединци, не можат да издржат во изолација, а здравствените мерки за спас од короната мора да се спроведат.
- „Јас му честитам на мојот млад колега Филиппче како се справува со состојбата и на целиот медицински тим кои заедно со борбата против корона се и директно изложени на ризик со оваа модерна здравствена закана“, рече Чепреганов на гостувањето во вестите на ТВ24.


Last modified on Петок, 20 Март 2020 - 13:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.