Столтенберг и' посака Добредојде на МК во НАТО

Петок, 27 Март 2020

- „Добредојдовте во #NATO, #NorthMacedonia! Тоа е долг пат, но сите ваши напори се исплатија. Формалниот процес на пристапување сега е завршен, и драго ни е што го имаме 30-от член на нашата Алијанса со нас: https://bit.ly/2UK9guq ???????? #WeAreNATO -напиша Столтенберг на Твитер.
Ова денеска како официјална вест за прием на Македонија како 30-та членка на НАТО Алијансата ја потврди со честитка и Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг:

Членството во НАТО на нашата држава и' го честиташе и Државниот секретар на СAД Помпео со порака во која вели: „Денес, ја поздравуваме Северна Македонија во @NATO Алијансата како наша 30-та членка на Сојузот и ја прославуваме нивната посветеност кон Северноатлантската алијанса. Ние ја реафирмираме нашата заложба за колективна одбрана според член 5, која е камен-темелник на Трансатлантската алијанса“, напиша Помпео на Твитер. Историска победа на нашата генерација - Република Северна Македонија од денеска е полноправна 30та земја членка на НАТО, најмоќниот воено политички сојуз на денешнината. Нека ни е честито! - порача Министерката за одбрана Радмила Шекеринска.
Last modified on Петок, 27 Март 2020 - 20:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.