Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Две нови жртви од корона вирус во државата

Недела, 29 Март 2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје синоќа починале двајца пациенти заболени од вирусот Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Еден 91 годишен пациент кој осум дена се лечел на Клиниката за инфективни болести во Скопје, и 31 годишен пациент кому нагло му се влошила состојбата, се двете нови жртви на коронавирусот во земјата. Како што објасни министерот Филипче, 31-годишникот ја добил најтешката форма на манифестација на болеста која довела до „распад на белите дробови“.

По случајот со пациентката од Струга која почина во саботата, Филипче и дал отказ на директорката на Клиниката во Охрид. Таму и натаму се испитува зошто 66-годишната стружанка не била примена на Инфективната клиника. Истото го истражува и обвинителството во Охрид.

Во изминатите 24 часа регистрирани се 18 нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупниот број достигна 259 луѓе.

Новозаболените се дијагностицирани во следните градови: Штип – 6, Скопје – 3, Велес – 3, Струга - 2, Струмица - 1, Дебар - 1, Тетово – 1, Гевгелија - 1

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

- Скопје - 145
- Дебар – 46
- Куманово – 21
- Штип- 14
- Прилеп - 8
- Велес - 6
- Тетово - 5
- Струга- 5
- Охрид - 3
- Кавадарци - 2
- Гостивар - 1
- Битола - 1
- Гевгелија - 1
- Струмица - 1

Во моментов државниот Институт прави по 200-300 тестови дневно, а со вклучувањето на приватните лаборатории, тој број ќе се зголемува во следните денови.
Филипче вели дека е рано да се оценува дали новата терапија со хлорокин и сумамед дава резултати кај оние пациенти кај кои е применета досега.Last modified on Недела, 29 Март 2020 - 14:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.