Осум години затвор за Владимир Талески за ученичкиот превоз во Битола

Вторник, 31 Март 2020

Кривичниот суд денеска ја објави пресудата и за случајот „Транспортер“. Судијаката Добирила Кацарска на ексградоначалникот на Битола Владимир Талески му досуди осум години затворска казна. Тогашниот финансиски раководител во општината доби шест години и шест месеци затвор. Меѓу две и три години затвор добија вкупно десет застапници на таранспортните фирми. Условна казни добија директорите на основните и средните училишта, но и некои управител на фирми.

На објавата на пресудата судницата беше речиси празна. Во кривичниот суд денеска не дојде првообвинетиот ексгрдоначлник на Битола Владимир Талески, а во судница беа само двајца обвинети и четворица адвокати.

Предметот за ученичкиот транспорт во Битола го отвори Специјалното, па го презеде редовното обвинителство. Обвинението го застапуваат обвинителите Трајче Пеливанов и Љубомир Лапе. 21 лице се обвинети за злоупотреба на службената положба, кои со превозот СЈО штетата ја процени на околу 288.000 евра.

 
Извор: Алсат-М


Last modified on Вторник, 31 Март 2020 - 13:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.