Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Четврток, 02 Април 2020

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со Европа и светот. Министерот за здравство Венко Филипче денеска извести дека на Македонија и е одобрен пристап до Европскиот солидарен Фонд, што значи дека рамноправно со сите Европски земји учествуваме во набавката на материјали и апарати, се' што е во врска со потребите на здравството неопходно за здравствените институции во борба со корона вирусот.

- „Се изедначуваме со земјите членки на Европската Унија, што значи огромна придобивка. После одлуката за почеток на преговорите со Европската Унија ова значи дека се изедначуваме во конкурентноста, заради тоа што во овој момент навистина е тешко да се дојде и набави потребната опрема во борба со корона вирусот што е предизвик за целиот свет. ЕУ ги отвара вратите и ние сме рамноправни со европските членки во целиот овој процес“, изјави министерот Филипче.

Министерот објави и за една посебна донација од Холандија- Цел кабинет за дијагноза на корона вирусот. Станува збор за машина, комплетна опрема за дијагноза на корона вирусот, кабинет за изолација и тестови за 2.000 пациенти. Практично тоа е лабораторија која ќе го дуплира сегашниот капацитет на сегашната постојна лабораторија во Институтот за јавно здравје во Скопје.
Холандија оваа донација ја доделува на Македонија преку Меѓународната Агенција за атомска енергија со седиште во Виена и Светската здравствена организација, исвести министерот Филипче изразувајќи јавна благодарност до овие меѓународни институции и донатори.

Посебна донација е одобрена од Германската Амбасада во РСМ заедно со Амбасадорот за што се подготвува листа на донатори на сметка на Министерството за здравство во борбата со ковид-19 и листа на опрама која е донирана.


Last modified on Четврток, 02 Април 2020 - 18:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.