Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време на вонредна состојба

Сабота, 04 Април 2020

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата една од мерките на Владата е затварање на границите за влез на странски државјани од земји со висок и среден ризик од корона, освен за наши граѓани повратници од странство, но со задолжителен државен карантин од 14 дена.

Во овој режим на затворени граници за промет на патници од странство, Македонските гранични премини остануваат отворени за товарниот сообраќај со кој се остварува промет на стоки, материјали, со кој се одржува активна домашната економија, медицинска опрема, транспорт на донации, се обезбедува здравствена опрема, медицински материјали, заштитни средства и дезинфициенси, се' во сферата на задравството и помагање на ресурсите на македонскиот здравствен сектор во справувањето со епидемиолошката криза со корона вирусот.

Во тој контекс и Царинската Управа на Македонија ја испорачува пред јавноста важноста на нивната дејност како сектор од Министерството за финансии на РСМ, извршувањето на должноста цариник професионално и одговорно.

Секојдневното изведување на царинските услуги за стотиците возила кои поминуваат низ отворените гранични премини во државата го поставуваат царинскиот службеник на првата линија во одржувањето на општествениот систем, како во редовна, така и во сегашната вонредна состојба во државата. Заедно со лекарите и медицинскиот персонал кои се редовно во борба со одржување на јавното здравје, полицијата со одржување на јавниот ред и мир, особено почитувањето на полицискиот час за граѓаните, изјавите за самоизолација на повратниците од странство и лицата кои се во државен карантин, така и цариниците се на првата линија во државата за спречување на нелегален влез на патници од забранети земји (со корона ризик), спречување на внес на стоки со недеклариран квалитет, обавување на царинските процедури и навремен влез на сите потребни увозни репроматеријали за македонското стопанство.

„И мора да бидеш брз, одлучен да умееш и да контролираш, прегледаш и провериш, но и да не го застанеш и го забавиш движењето и транспортот. Зошто чека стопанството, чека општеството, чекаат твоите луѓе, твојот народ.
Тука си и за поддршка на сите гранични служби и Полиција, и фитосанитарна, ветеринарна, здравствена контрола, и да бидеш сигурен дека луѓето ќе добијат безбедни и квалитетни производи. И се’ треба да е испочитувано да знаеш дека си ја завршил својата улога дека го штитиш и чуваш здравјето на луѓето и општеството.
И не се жалиш, ти си на работа. Човек си, страв ти е, но не за себе, за луѓето, за семејството. Но, ти си тука, мора да си тука, зошто должноста и одговорноста се посилни и поголеми од стравот.
Ти си цариник! Секогаш тука за сите! Секогаш во првите редови!“ - испорачуваат зборови на поддршка кон сите од Царинската Управа на Република Северна Македонија, до своите вработени, до сите кои во овие вонредни моменти се на своето работно место, до граѓаните на Македонија во чија служба се сите овие истурени сектори од нашиот здравствен, безбедносен и царински систем.

Еден од најфреквентните гранични премини во државата е секако ГП „Богородица“ на македонско-грчката граница кај Гевгелија со што голем дел и наши сограѓани ја остваруваат оваа важна царинска дејност и во овие важни и вонредни моменти во државата.


Last modified on Сабота, 04 Април 2020 - 22:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.