Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Недела, 05 Април 2020

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е денешниот биланс во битката со корона вирусот во Македонија.
Вкупната бројка на заразени и заболени со ковид-19 изнесува 555.

Меѓу заболените се и 52 медицински лица, од кои 34 се заразиле со вирусот во амбулантски услови обавувајќи ја својата здравствена дејност. Тоа значи дека 9,5% од вкупниот број на заболени се здравствени работници.

Овие податоци ги изнесе денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче . Најголемиот дневен пораст на новозаболени и големиот број дијагностицирани и заболени, а меѓу нив и медицински лица заразени со корона го натера министерот Филипче да најави дека Македонија влегува во втората фаза од битката со корона епидемијата. Повтори дека пикот на епидемијата се очекува околу крајот на април и прогнозираните околу 2.000 заболени.
Министерот Филипче ги повтори заложбите до граѓаните да се придржуваат кон хигиенските мерки и избегнувањето контакти со други лица применувајќи самоизолација со цел да го сочуваат своето здравје и јавното здравје на заедницата.
Тој упати порака и до своите колеги доктори, медицински персонал да се штитат додека се на работа, бидејќи здравјето на нацијата и многу животи зависат од здравствените работници во државата.

Last modified on Недела, 05 Април 2020 - 16:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.