Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Пендаровски ја продолжи вонредната состојба до 30 мај

Петок, 15 Мај 2020

Вонредната состојба ќе трае уште 14 дена или до 30 мај, известуваат од Кабинетот на Претседателот Пендаровски, каде денеска во вилата Водно се одржа седница на Советот за безбедност.

Претседателот Стево Пендаровски соопшти, по седницата на Советот за безбедност, дека ќе потпише нова – трета одлука за прогласување вонредна состојба, ама овој пат таа ќе трае само 14 дена, што би значело заклучно со 30 мај.

Според Пендаровски, продолжувањето на вонредната состојба е само поради економските импликации од корона-кризата, додека за изборите ќе се разговара на нова лидерска средба следната седмица. Тој нагласи дека има најави за потпишување аранжман со ЕБРД и дека тоа е една од основните причини поради која се продолжува вонредната состојба, како и поради потребата да се донесат уредби со законска сила, во ситуација кога парламентот не заседава.

Втората одлука на Пендаровски за вонредна состојба во земјава истекува утре. Пред почетокот на седницата на Советот за безбедност, Владата достави до Пендаровски нов предлог за прогласување вонредна состојба, повторно во траење од 30 дена, но претседателот донесе одлука за двојно покус рок.

Кај претседателот на државата пристигаа премиерот Оливер Спасовски, претседателот на Собранието Талата Џафери, министрите за надворешни и за внатрешни работи, Никола Димитров и Наќе Чулев, а меѓу присутните е и д-р Жарко Караџовски од Комисијата за заразни болести. На самиот влез на сите екипа од ИЈЗ им мереше телесна температура.


Last modified on Петок, 15 Мај 2020 - 17:40

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.