Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Заев: Без политички договор законот налага избори на 21 јуни

Вторник, 19 Мај 2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека без полтички договор мора да се почитуваат законските рокови кои предвидуваат избори на 21 јуни. Ова го истакна синоќана на интервју на Канал 5, а го повтори и денеска на прес конференција која се' уште трае. Заев истакна дека не е прашање дали ВМРО ДПМНЕ ќе бојкотира или не туку дали ќе учествува во кампањата или не. Според него тие веќе предале изборни листи и се дел од изборниот процес.

- „Не е прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на изборите, туку прашањето е дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во изборната кампања или не. ВМРО-ДПМНЕ учествува на изборите, тие прифатија изборите да бидат на 12 април, потоа прифатија одложување на изборите, доставија кандидатски листи, ждребовањето е завршено, се е подготвено за избори, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција.

Зборувајќи за можниот датум за избори тој рече дека законските рокови налагаат тоа да биде 21 јуни.

Во услови кога нема договор, изборите треба да се спроведат согласно законските рокови. Во услови кога и по втората лидерска средба не дојдовме до решение, останува да одиме на избори според роковите што се заокружени, односно по завршувањето на вонредната состојба на 30 мај изборите да се одржат во определениот рок од 22 дена – на 21 јуни, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Заев остави простор за договор со останатите политички партии до истекувањето на вонредната состојба, а без договор настапуваат на сцена законските рокови, каде според уставот последен ден за одржување на законски избори е 21 јуни.

Тој оцени дека опозицијата се плаши од изборите и бара опрадвувања да избега од нив.

„Кога нема договор, едноставно во секоја демократска земја останува да се примени законот и владеењето на правото. Треба изборите да се одржат со законски пропишаните услови и рокови. Очигледно е дека опозицијата не е подготвена, се плаши од избори, бидејќи бројките покажуваат дека победуваме и тоа со голема разлика. Но, тоа не смее да биде причина да ја заглавиме државата без институции и на штета на економијата и здравјето на граѓаните“, оцени Заев.

Тој смета дека Државната изборна комисија е должна да ги спроведе изборите во роковите што ги предвидува Уредбата со законска сила, што беше донесена откако беше прогласена вонредната состојба и изборите беа одложени.

- „ДИК е извршно тело. Тоа добива рокови, пропишани од претседателот на Собранието, кој ги распишува изборите и тие постапуваат по тие рокови. Теоретски имаме рокови за избори кои треба да се одржат и за 40 дена, и сме одржувале избори во тие рокови и изборите беа успешни. Роковите се јасни, претседателот на Собранието не може да распише нови избори, останува рокот определен со изборните рокови кои беа замрзнати поради здравствената криза. Неспроведувањето на одлуката поведува и одговорност“, оцени Заев и додаде дека Изборниот законик во делот на ажурирањето на Избирачкиот список е јасен и предвидува дека кога е завршен јавниот увид МВР е должно да достави список на полнолетни гласачи заклучно со 21 јуни, изјави Зоран Заев.

Тој на пресот се осврна на третиот пакет економски мерки за заживување на економијата и помош на граѓаните, каде се издвоени вкупно 355 милиони евра, а се' вкупно 700 милиони евра заедно со првите два економски пакет сета на Владата, но новинарите со прашања ја усмерија дискусијата кон темата избори, изборни рокови и учество на опозицијата.

Last modified on Вторник, 19 Мај 2020 - 12:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.