Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Сабота, 04 Јули 2020

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, покажуваат резултатите од анкетата на американскиот Национален демократски институт (НДИ) спроведена во јуни.

На прашањето за кого ќе гласаат ако изборите се одржат денеска, 24,8 отсто од испитаниците се изјасниле за коалицијата „Можеме“, а 21,2 отсто се изјасниле за колалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. За ДУИ се изјасниле 7,2 отсто, а за коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива 5,7 отсто.

Во однос на довербата во лидерите, граѓаните најмногу му веруваат на Зоран Заев со 40%, а Христијан Мицкоски заостанува речиси дупло зад Заев со 28%. Зијадин Села ужива поголема доверба пред Али Ахмети со 17 наспроти 15%, колку што има и Билал Касами а 11% се наклонети кон Африм Гаши.

Дека сирурно ќе гласаат на претстојните парламентарни избори се изјасниле 40 отсто од испитаниците, а 29 отсто од нив рекле дека веројатно ќе гласаат. Четириесет и еден процент од сите испитаници изразуваат загриженост во врска со демократските стандарди на изборите. Од анкетираните граѓани 46 проценти изразуваат загриженост во врска со здравствените мерки за заштита.

Од лицата кои се изјасниле дека нема да гласаат на изборите, најголем дел, или 22 отсто рекле дека нема да гласаат поради страв од КОВИД – 19, 15 отсто рекле дека ќе ги бојкотираат, а 12 отсто дека тоа нема да го направат поради незадоволство и разочараност од сите партии.

НДИ ја спроведе анкетата на јавното мислење на терен, преку интервјуа лице в лице, од 12 до 21 јуни на национален репрезентативен примерок од 1.213 испитаници кои имаат над 18 години. Податоците од анкетата не го предвидуваат изборниот резултат, нагласуваат од Институтот.
Предвремените парламентарни избори треба да се одржат на 15 јули. 


Last modified on Сабота, 04 Јули 2020 - 14:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.