Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

Сабота, 11 Јули 2020

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд, полицијата денеска се упати во потрага по лицето Владимир Панчевски за да ја спроведе мерката притвор.
Но, тој денеска не бил пронајден во неговиот дом поради што Полицијата трага по Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Кривичниот суд. За него е издаден налог за апсење, откако во текот на вчерашниот ден велешкиот суд му одреди мерка 30 дневен притвор, бидејќи не се појавувал на рочиштата за случајот “АКМИС”, во кој е обвинет.

Како што дознава “Фокус”, полицијата синоќа го барала во неговиот дом, но тој не бил таму. Денеска го бараат на повеќе локации, на кои би можел да престојува.

- „МВР постапува по судска наредба за приведување на лицето В.П. и во моментот кога ќе бидат создадени услови - ќе биде лоциран истиот ќе биде приведен“, изјавија од МВР.

Судењето за овој предмет за злоупотреба на АКМИС системот требаше да почне наесен, но поради отсуството на Панчевски се уште не е оддржана главна расправа.
Веста за притворот на Панчевски ја објавија од „Коалиција Сите за правично судење“ од каде појаснуваат дека мерката е одредена за обезбедување на негово присуство на судењето.

 

Last modified on Сабота, 11 Јули 2020 - 16:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.