Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Заев објави победа на СДСМ и „Можеме“ со предност од три пратенички мандати

Четврток, 16 Јули 2020

Од медија центарот на СДСМ во 1:42 часот лидерот Зоран Заев се обрати до јавноста и извести дека СДСМ и коалицијата „Можеме“ имаат предост од 3 мандати повеќе, со можност за  еден или два уште повеќе мандати до конечноста на изброените резултати.
- „Вољата на граѓаните е спроведена. Патот напред е потврден. На опасноста и кажавме јасно НЕ!“ беше дециден во пораката Заев.
Тој се заблагодари на сите кои беа активни учесници во создавањето на новата демократија, и сите кои превзедоа одговорност во спроведувањето на овие најсложени избори одржани во државата до сега.

- „Почитувани граѓани. Вие сте победници. Денеска победи иднината. Победи напредокот.  Епилогот на денешните избори е токму според поговорката „Како ќе си постелеш, така ќе си легнеш“. Среќен сум што граѓаните ги препознаа нашите вредности. Денеска концептот парите кај граѓаните го порази концептот на крадење, концептот едно општество за сите го победи лажниот патриотизам и поделбите“ истакна вечерва Заев.
Заев се обврза дека во следните 4 години од мандатот ќе работат на подобрување на економијата и испорачување правда. „Ќе работиме, ќе испорачаме економија, па правда; економија па правда; економија па правда...“
- „Вам ќе Ви служиме, на граѓаните. Прво на граѓаните, после на партиите“, потенцираше Заев.

Тој ги повика граѓаните, да одморат летово, а од септември ги повика на учество од сите за сработување на сето ветено, Македонија членка на ЕУ, европски стандард, повисоки плати, инвестиции, инфраструктура.

Видео од вечерашното обраќање на лидерот на СДСМ пред своите сопартијци, пред коалиционите партнери, пред медиумите и јавноста е во прилог, (обраќањето на Заев започнува после 10-та мунута). 

Last modified on Четврток, 16 Јули 2020 - 02:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.