Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

ОЈО отвори предмет за Димитар Апасиев

Петок, 17 Јули 2020

Отворен е предмет во обвинителството за фејсбук статусите на лидерот на Левица – Димитар Апасиев.

Со вакво соопштение излезе обвинителството во кое пишува дека се работи за неколку статуси, а пристигнале известувања и пријави и од Министерството за внатрешни и од Хелсиншкиот комитет заедно со две физички лица.

„ОСНОВНОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО СКОПЈЕ ПО ОФОРМУВАЊЕ НА ПРЕДМЕТОТ, ИЗДАДЕ НАРЕДБИ ЗА ЕЛЕКТРОНСКО ДОКУМЕНТИРАЊЕ НА СИТЕ СПОРНИ СТАТУСИ ОД СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ КОИ ГИ ОБЈАВИЛ ПРИЈАВЕНИОТ, ДО СЕКТОРОТ ЗА КОМПЈУТЕРСКИ КРИМИНАЛ И ДИГИТАЛНА ФОРЕНЗИКА ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ. ВОЕДНО, ВО НАСОКА НА УТВРДУВАЊЕ НА ФАКТИТЕ, НАДЛЕЖНИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ ГО ПОВИКА ПРИЈАВЕНОТО ЛИЦЕ ДА ДАДЕ ИСКАЗ ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО“, вели ОКО од Скопје.

Левица е партијата која за прв пат влегува во Собранието, а ноќта додека се броеја гласовите, Апасиев објави статус на фејсбук кој предизвика лавина реакции. Статусот гласи: „ЏАБЕ СЕ ЛИЖЕТЕ. СИТЕ ЌЕ ВЕ СТРЕЛАМЕ“.
МВР веднаш поднело известување до обвинитеслтвото, но според сознанијата на Телма, поднесени се и две кривични пријави за негови статуси од претходно.

Според Хелсиншки се работи за кривично дело предизвикување на национална расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост.

Со фејсбук статусите предизвикал лавина на негативни коментари и објави со навредлива содржаина и говор на омраза, но и нетрпеливост кон припадниците на муслиманската вера во земјава, велат од невладината.


 

Last modified on Петок, 17 Јули 2020 - 17:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.