Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Кои пратеници ќе седнат во собраниските клупи? - според неофицијалните резултати на ДИК

Недела, 19 Јули 2020

Државната изборна комисија завчера ги соопшти првите неофицијални резултати од изборите. Според нив, во собранието ќе седнат пратеници од шест политички партии и коалиции кои освоија најмногу гласови кои според Донтовиот модел ги „седна“ на пратеничките столчиња. Според првичните неофицијални резултати, тоа се: Коалицијата на СДСМ и Беса која освои 46 мандати, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 44 пратеници, ДУИ 15, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12, Левица освои 2 пратеника и ДПА 1 пратеник.
Ова се пратениците кои ќе влезат во новиот собраниски состав по изборни единици.

Коалиција Можеме предводена од СДСМ:
Прва изборна единица
Никола Димитров
Мила Царовска
Дамјан Манчевски
Моника Зајкова
Дарко Каевски
Горан Мисовски
Кастриот Реџепи
Марија Георгиевска

Втора изборна единица
Оливер Спасовски
Сања Лукаревска
Мухамед Зеќири
Даниела Маркоска
Мартин Костовски
Љатифе Шиковска
Бастри Бајрами

Трета изборна единица
Љупчо Николовски
Јагода Шахпаска
Сашко Николов
Маја Морачанин
Ненад Коциќ
Соња Михајловска
Љупчо Балковски
Марија Ангелова
Илија Николовски

Четврта изборна единица
Зоран Заев
Соња Мираковска
Миле талевски
Даниела Колева
Панчо Минов
Марија Костадинова
Костадин Костадинов
Лолита Ристова
Павле Трајанов
Коле Чаракчиев

Петта изборна единица
Радмила Шекеринска
Јован Митрески
Бисера Стојчевска-Костадиновска
Лазе Таневски
Бети Наумовска-Рабаџиевска
Енес Ибрахим
Боби Мојсоски
Жаклина Лазаревска

Шеста изборна единица
Биљал Касами
Фаница Николоска
Бејџан Иљас
Фадил Зендели

Коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ
Прва изборна единица
Гордана Силјаноска-Давкова
Тимчо Муцунски
Синиша Стојановски
Бети Стаменковска-Трајковска
Љупчо Димовски
Љупчо Пренџов
Велика Стојкова-Серафимовска

Втора изборна единица
Владо Мисајловски
Рашела Мизрахи
Бране Петрушевски
Иван Стоиљковиќ
Жаклина Пешевска
Дарко Костовски
Бојан Стојановски

Трета изборна единица
Игор Јанушев
Иван Јорданов
Благица Ласовска
Иванка Василевска
Стојан Миланов
Игор Здравковски
Миле Лефков
Никола Мицевски
Даниела Христова
Марија Петрушевска

Четврта изборна единица
Александар Николоски
Ане Лашкоска
Дајанчо Ефтимов
Ели Панова
Зоран Јованчев
Петар Ристески
Здравко Трајанов
Ангелина Петкова
Златко Пенков
Јадранка Поцкова

Петта изборна единица
Игор Дурловски
Антонио Милошоски
Силвана Ангелевска
Кирил Пецаков
Јован Јаулески
Олга Лозановска
Ѓорѓија Сајковски
Лидија Петкоска

Шеста изборна единица
Дафина Стојаноска
Александар Велјановски

Демократска унија за интеграција – ДУИ
Прва изборна единица
Изет Меџити
Арбен Зибери

Втора изборна единица
Арбер Адеми
Берат Ајдари
Мерита Колчи Коџаџику

Петта изборна единица
Талат Џафери
Исмаил Јахоски
Арбана Пашоли

Шеста изборна единица
Али Ахмети
Фљорин Бесими
Арта Билали Зендели
Насер Нуредини
Бајрам Реџепи
Вјолца Адеми
Бајрам Кадрија

Коалиција на Алијанса за Албанците и Алтернатива
Прва изборна единица
Скендер Реџепи
Абдула Салиу

Втора изборна единица
Африм Гаши
Ељми Азири
Сафије Садики Шаини

Петта изборна единица
Сурија Рашиди

Шеста изборна единица
Зијадин Села
Атнан Незири
Илире Даути
Хусни Исмаили
Халил Снопче
Артина Ќазими

Левица
Прва изборна единица
Димитар Апасиев

Трета изборна единица
Борислав Крмов

Демократска партија на Албанците – ДПА
Шеста изборна единица
Мендух Тачи

И во овој пратенички состав доминираат мажите, ја нема сликата за полова еднаквост 50%-50%. Од кандидатите за пратеници кои влегоа во новиот собраниски состав, 79 се пратеници мажи, а 41 пратеници жени. Од коалицијата Можеме предводена од СДСМ во новиот собраниски состав влегуваат 28 мажи и 18 жени, од ВМРО-ДПМНЕ 27 мажи, 17 жени, од ДУИ 11 мажи и 4 жени, од АА и А 10 мажи и 2 жени, од Левица 2 мажи и ДПА 1 маж.

Табели од освоените пратенички места, и преглед на полова структура


Last modified on Недела, 19 Јули 2020 - 03:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.