Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Агим Нухиу министер за внатрешни работи од идната недела - Чулев заминува

Понеделник, 20 Јули 2020

Наќе Чулев, сегашниот министер за внатрешни работи во техничката влада, уште оваа недела е на функција. Министерството до изборот на новата влада ќе го води Агим Нихуи, кој беше заменик на Оливер Спасовски. Тој го водеше МВР и после парламентарните избори во 2016 година, известува „тв21.мк“.

Агим јавноста го запозна по неговата прес конференција одржана пред медиумите за настаните од 27 април (крвавиот четврток - упадот во Парламентот) и укажувањето на факти за неколкучасовната неинтервенција на Чавков, со што посочи на неговата командна „Не“одговорност, за која сега издржува ефективна затворска казна.

Од местото дополнителен заменик заминува и Славјанка Петровска.

Си заминуваат и заменските кадри од ВМРО-ДПМНЕ од министерствата за земјоделство, за информатичко општество и администрација и за финансии. Министрите Димковски и Манчевски ќе продолжат да ги водат министерствата. Манчевски ќе биде во исто време и пратеник, додека не се избере новата Влада.

Оливер Спасовски ќе остане технички премиер, кој воедно ќе биде и пратеник, со право на глас кога ќе се гласа за формирање Парламент и за нова Влада.


Last modified on Понеделник, 20 Јули 2020 - 20:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.