Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Затворен ГП Дојран-Дојрани до 4 август

Среда, 22 Јули 2020

Со допис од граничните служби на Република Грција од преминот „Дојрани“ до своите колеги на македонскиот граничен премин „Стар Дојран“, полициските служби преку МВР известуваат дека е најавен двонеделен прекин со работа на преминот „Дојрани“ од грчка страна.

Преминот е затворен од денеска среда во 00:00 часот, односно после полноќа и оваа забрана за влез на патници и возила ќе важи до 4 август 2020 година, јавува МВР врз основа на известувањето од грчките гранични служби.

Ваквата одлука се однесува и за патничкиот и за товарниот сообраќај, а се донесоа во врска со новите протоколи на грчката влада за рестрикитивни мерки против ковид-19.

Досега на овој премин се одвиваше непречено товарниот сообраќај и за влез и за излез од државата и вез на грчки државјани,или странски во Македонија, но не и наши патници, или странски државјани кон Грција.

Меѓуграничниот промет, упатуваат од МВР, сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од и во Грција во наведениот период, тоа ќе може да го остварат на грчкиот граничен премин „Евзони“, односно на македонскиот ГП „Богородица“, соопштуваат од МВР.

 

Last modified on Среда, 22 Јули 2020 - 17:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.