Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Честит 2 август – Денот на републиката

Недела, 02 Август 2020

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката, но за разлика од претходните години заканата од коронавирусот значително ја промени сликата која сме навикнати да ја гледаме на овој историски ден.Овој пат, држењето на социјална дистанца и носењето на маски беше приоритет, а бројот на посетители беше значително намален без народни собири.

На Мечкин Камен одбележувањето го предводеше потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, како заменик на досегашниот собраниски спикер Талат Џафери, на кого поради здравствената состојба му е неопходен дополнителен одмор.
Пред споменикот на Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце свежо цвеќе положи претседателот на државата Стево Пендаровски, кој во својот говор кажа битката на денешната генерација е да обезбеди достоинствен живот на граѓаните во земјата, а не надвор од неа, за тоа мора да има правда и слобода.

- „Сега кога парламентарните избори се завшени очекувам што е можно побрзо да се конституира новото Собрание и новата Влада. Следната Влада нема да ја има комоцијата да не и бидат поставувани тешки прашања во првите сто дена. Актуелните трендови со вирусот нема да дозволат целосно враќање на економијата во погон, а економските проблеми секогаш носат нестабилност и граѓанско незадоволство. Многу порано пред да ги започнеме преговорите со ЕУ ќе мора дапочнеме со имплементација со правните реформи и да ја интензивираме борбата против криминалот и корупцијата.

Пендаровски наведе дека на граѓаните повеќе од било кога им е потребно граѓанско помирување, за кое очекува поддршка од политичките партии, но и од граѓаните.

Свеченост се одржа и на скопското Кале. Таму говореше техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој во својот говор истакна дека на Илинден е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност.

Голем број на делегации се поклонија и пред спомениците на АСНОМ, Никола Карев и Методија Андонов Ченто во Скопје, a цвеќе беше поставено и во Македониумот во Крушево.

„На денешен ден, 2 Август - Илинден, е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност. Нашата борба за слобода и правда преку Илинден во 1903 година, а потоа и на вториот Илинден во 1944 година, беа столбовите на Републиката и на државноста.
Македонската државност и слободата не се подарок, туку се остварени со многу жртви. Тие жртви денес не мотивираат при градењето на подобро и поправедно општество за сите наши граѓани.
Нека ни е честит и вечен 2 август - Денот на Републиката!“ - објави Владата во својата празнична честитка.


Last modified on Недела, 02 Август 2020 - 15:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.