Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Четврток, 06 Август 2020

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите рече дека Грција нема препораки за отварање на границите кон други земји за влез во Грција со оглед на порастот на пандемијата во Европа и светот. Тој посочи три области на загриженост на ширење на вирусот во Грција (за што следуваат мерките), а тоа е континуирано поминување на копнените граници кон Балканските земји од страна на грчки граѓани и оние кои имат дозвола за престој, забавите во ноќните клубови, прославите (свадби и крштевки) и трето, ситуацијата со превозните средства.

Затварањето на излез од ГП „Евзони“ кон ГП „Богородица“ од 23 до 07 часот следниот ден индицира дека Грција сака да го ограничи, спречи влегувањето на грчките државјани кои во овој термин најчесто ги посетуваат локалните казина на југот од Македонија.

- „Соопштуваме дека забраната за поминување од 23 часот до 7 часот наутро, од утре вечер се проширува на копнените гранични премини што се отворени за конкретни категории граѓани, освен Промахонас кон Бугарија“, рече Пецас.

Конкретната мерка е веќе на сила на ГП Какавиас со Албанија, а од утре ќе важи и за Евзони (со Македонија), Кристалопиги (со Албанија), Нимфеа (со Бугарија) и Кипи (со Турција).

Пецас истакна дека следната седмица е клучна за текот на пандемијата во земјата, по што објасни дека ќе ги превземат сите дополнителни мерки што се неопходни доколку за тоа постои препорака од експертите, пренесува А1.он преку дописникот за МИА од Грција.


Last modified on Четврток, 06 Август 2020 - 16:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.