Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Среда, 12 Август 2020

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за состав на нова влада ќе му го довери на претседателот на СДСМ Зоран Заев, предводник на коалицијата „Можеме“ на последните одржани парламентарни избори во Македонија, јавува А1.он.
Одлуката на Пендаровски доаѓа два дена пред истекот на рокот за доделување на мандатот, а откако добил известување од Заев дека коалицијата „Можеме“ обезбедила мнозинство во Собранието.

- „Зоран Заев во име на коалицијата „Можеме“ која што има освоено најмногу пратенички мандати, го информираше претседателот Пендаровски за преговорите со повеќе партии за обезбедување мнозинство во Собранието за избор на владата“, велат од Кабинетот на Пендаровски.

Терминот за доделување на мандатот за состав на нова Влада, е закажан за утре во 12 часот.

По врачувањето на мандатот за состав на Влада, Заев како мандатар, во рок од 20 дена од денот на доверување на мандатот, треба на Собранието да му поднесе програма заедно со предлог за составот на Владата.
Владата на предлог на мандаторaт и врз основа на програмата ја избира Собранието со мозинство гласови од вкупниот број на пратеници.


Last modified on Среда, 12 Август 2020 - 18:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.