Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Четврток, 13 Август 2020

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на претседателот на РСМ Стево Пендаровски, шефот на државата повикувајќи се на Уставот, му го врачи мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на коалицијата „Можеме“ за состав на нова Влада, бидејќи, како што рече, освоиле најмногу пратенички мандати.
Претседателот Пендаровски пред да го довери мандатот се обрати кусо.

- „Врз основа на член 84, согласно член 90 од Уставот и предлогот на коалицијата „Можеме“, за мандатар за состав на влада го определувам Зоран Заев, претседател на СДСМ и пратеник во Собранието“, рече Пендаровски.

Потоа пред медиумите се обрати мандатарот Зоран Заев кој истакна:
- „Ќе составиме модерна и просперитетна Влада и дека ќе се посветиме на основните општествени вредности. Нашата држава ќе добие стабилна Влада со европски пат. Почитувањето на трите клучни договори, Преспанскиот, со соседна Бугарија и Охридскиот рамковен договор, се трите столба за европската иднина на РС Македонија“, изјави Заев по примањето на мандатот.

Тој тврди дека за помалку од 20 дена, колку што е законскиот рок, ќе успее да обезбеди парламентарно мнозинство, а, како што додаде, прва задача сепак ќе биде борбата со пандемијата од Ковид-19, стабилна влада, стабилна економија и испорачување на обврските во преговорите за членство со Европската Унија.

Last modified on Четврток, 13 Август 2020 - 13:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.