Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

Четврток, 13 Август 2020

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести предложи училишното ѕвонче да заѕвони за децата од прво до трето одделение а тие физички, на растојание, да присуствуваат на часовите во училишните згради.

Останатите ученици од дома, онлајн да добиваат задачи и да слушаат предавања.

Комисијата за заштита од заразни болести смета дека овој модел е најсоодветен да се применува од први септември.

Нормална настава во училиште може да се дозволи и во зависност од местата за коишто станува збор.

„Препорака на Комисијата за заштита од заразни болести е онлајн настава со два исклучоци. Еден е за деца од прво до трето одделение, а другиот за општини со малку деца и малку одделенија во училиштата“ - изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Ова засега е само препорака на Комисијата за заштита од заразни болести. Истата треба да се дискутира на седница на Владата за да биде конечна.

Со свој став за истата излегоа и од Министерството за образование и наука.

„Овој предлог е како компромис на тоа што ние сме настојувале и првичниот предлог на комисијата и на Министерството за здравство за генерално одвивање на онлајн настава во сите училишта. За кој било модел да се определиме ќе биде неопходно да се направат законски измени. За да се направат тие треба функционално Собрание. Но, за да имаме почеток на учебната година зависи од епидемиолошката состојба“ - изјави за „Телма“ Арбен Адеми, министер за образование и наука.

Во меѓувреме, бројките за Ковид-19 периодов имаат тренд на опаѓање во земјава велат стручните лица, а тоа е така затоа што луѓето меѓудругото и често се надвор, вели директорот на ЦЈЗ Скопје, Стојанов.

Според него многу е важно тоа да продолжи за лесно да се менаџира состојбата и со учебната година од септември и уште еднаш испрати апел за строго почитување на мерките.

И додека се чека конечната одлука на надлежните во однос на учебната година, се очекува отворањето на градинките откако претходно Комисијата за заштита од заразни болести одобри тие да започнат со работа.

Министерството за труд и социјална политика треба да ја донесе одлуката за отворање, а здравствените власти со нив ќе имаат состаноци на почетокот на следната недела.


Last modified on Четврток, 13 Август 2020 - 17:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.