Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Вторник, 29 Септември 2020

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, судот му изрече затворска казна во траење од една година, која што нема да се изврши ако во следните четири години не стори ново кривично дело.

Тој е осуден за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Екс премиерот Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија, како нарачател на делото, доби затворска казна во траење од една година и шест месеци.

За истото дело на обвинетите Александар Трајковски, Дарко Стојчевски и Трајче Петковски судот им изрече казна затвор во траење од девет месеци којашто нема да се изврши ако во следните три години не сторат ново кривично дело.

На обвинетите Игор Бошковски и Вангел Трифуновски изречена им е затворска казна во траење од 6 месеци која нема да се изврши ако обвинетите во рок од две години по правосилноста на пресудата не го повторат делото.


Last modified on Вторник, 29 Септември 2020 - 13:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.