Топ Новости >

Голем граѓански митинг на СДСМ во живо

  • Недела, Окт 08 2017

{flike}


Во моментот во Скопје започнува големиот граѓански митинг на СДСМ и коалиционите партнери пред зградата на Владата во Скопје, со пораките за новите луѓе кои носат „Живот во Македонија за сите!“

Летаат лајкови, срциња и бројни нови приклучоци на социјалните мрежи.

Погледнете ја реката народ кои од декември 2016 ја дишат слободата и новиот живот кој доаѓа во Македонија со ослободувањето на остатоците и отпадоците од победениот режим, за да можат централната и локалните власти да се посветат на активностите за подобар живот во Македонија.

Погледнете, ако не сте таму, каков живот не' очекува после 15 октомври.

 

Моќта на граѓанскиот збор и коалицијата со граѓаните  помеѓу  СДСМ и коалиционите партнери на овие локални избори беше искажана со првите обраќања од страна на долгогодишни граѓански активисти кои на говорницата ги кажаа своите барања, но и заложбите дека заедно очекуваат и ќе работат за подобар, поздрав и поуспешен Живот за сите во Македонија.

Активистот Никола Писарев уште во првата реченица пред илјадниците насобран народ побара: „Гевгеличани мора да добијат здрава вода без арсен“. На крајот од обраќањето Писарев поентираше:

- „Градот убав пак ќе никне, и сите градови со новите локални самоуправи кои ќе го слушат  гласот на граѓаните и ќе ги остваруваат нивните потреби, ќе никнат пак убави и ослободени од палмите, дрвосечачите, ајкулите... зошто после 15 октомври секаде ќе дојде „Живот за сите во Македонија“.

 


Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 

 

 

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.