Топ Новости >

Сонце од Вергина го „грее“ директорскиот кабинет на Скопски Водовод

  • Вторник, Ное 21 2017

{flike}


Гевгеличанецот Александар Атанасов си нарачал тепих со сонцето на Вергина и слики од гевгелискиот уметник Драги Хаџиниколов за својот директорски кабинет во ЈП „Водовод и канализација“ во Скопје.

Старото раководство на градското јавно претпријатие „Водовод и канализација“ си замина и остави многу неодговорени прашања зад себе. Барокната зграда со бела фасада крие загадочни агли и предмети. Сместена на кејот од Вардар, позади Владата на Република Македонија, ротондата, како што ги нарекувале кружните објекти во античко време, изобилува со симболи, од кои дел се поставени на необични места.

Барокното здание не одговара на модерното внатрешно уредување. Во зградата на пет ката, фонтана е поставена на секој кат. Од плафонот кон подот течат млазеви вода преку тенки цевки, што остава впечаток на водена завеса. Секој кабинет е детално уреден и осмилен, но највпечатлив е директорскиот.

Сонцето со шеснаесет краци се наоѓа и на триптих, една од сликите кои ги красат ѕидовите на администрацијата. Сликите се со големи размери и се масло на платно. Само во директорскио кабинет ги има пет. На нив се насликани мотиви од традиционални етно елементи, христијанска симболика и антички претстави, како профилот на Александар Македонски.
Овие уметнички дела се набавени во постапка со преговарање без објавување на оглас. Автор е македонскиот уметник, Драги Хаџи Николов од Гевгелија, а за набавката годинава е платено околу 30.000 евра.

Новоименуваниот директор на ЈП Душко Весковски кој денеска ги отвори вратите за „Фокус“ вели дека ова е само еден дел од луксузот во зградата, наспроти тешката финансиска состојба во која се наоѓа претпријатието. Претходното раководство не штедело кога станува збор за комфор и задоволување на желбите. Од друга страна, пак, додава, во Скопје се' уште има места кои немаат водоводна мрежа, ниту пак канализација. Новото раководство на претпријатието ќе направи ревизија за да се утврди колку пари чини зградата и нејзиното опремување.

Фото „Фокус“: Директорот на ЈП „Водовод и канализација, Скопје, Душко Весковски во директорскиот кабинет опремен од неговиот претходник Александар Атанасов, кој прв влезе да директорува во новата барокна зграда на скопски водовод

Зградата на „Водовод и канализација“, инаку, почна да се гради во 2011 година. Поради забавеното темпо во изградбата, финализацијата беше пролонгирана за две години, а двојно се зголемија и трошоците. Според некои пресметки инвестицијата чини околу 21 милион евра, од кои седум милиони евра се кредит што претпријатието ќе го исплаќа во следните години.

Очигледно дека некогашниот претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија, Александар Атанасов, не се секирал за трошоците и задолжувањето на претпријатието, иако ги убедуваше граѓаните да пијат од скопската вода бидејќи била богата со натриум и препорачлива за диета, ама не штедел на уметнички слики од својот партиски член, сограѓанинот Драги Хаџиниколов, кој додека Атанасов беше претседател на партијата во Гевгелија успеа да му ја обезбеди функцијата Претседател на Советот на општината.

 

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.